24 KASIM NEDEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ OLARAK KUTLANIR?

Belki de hepimizin ilk yol göstericisi olan öğretmenlerimizin günü olan 24 Kasım gününün neden öğretmenler günü olarak kutlandığı çoğumuz bilmiyoruzdur.

Hadi şimdi hep birlikte 24 Kasım’ın neden öğretmenlere ait olduğunu öğrenelim.

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür.

Tabii ki bu sadece bizim ülkemiz sınırları içerisinde geçerli olduğu gibi diğer ülkelerin Öğretmenler Günü farklı tarihlerde kutlanmaktadır.

Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl  5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”’ni oy birliği ile kabul edilişinin yıl dönümüdür.

Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir. Örneğin 12 Arap ülkesinde her yıl 28 Şubat günü, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler Gününün tatil olup olmadığı da ülkesine göre değişir.

Çocuklarımızın yetişmesinde büyük rol oynayan, her türlü fedakarlığı gösteren sizlere çok borçluyuz. Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir