YARIM İNSAN

Okulumuz öğretmenlerinden Deniz Taşkın öncülüğünde katılmış olduğumuz “Bir Bilenle Bilge Nesil” kitap okuma projesi kapsamında yapılmış olan kompozisyon yarışmasında Kayseri üçüncüsü olan 11-B sınıf öğrencilerinden Sibel Gezgeç’in yazmış olduğu YARIM İNSAN başlıklı yazıyı sizlerle paylaşmak istedik. 🙂

_

“Bakışından görme yeteneği alınmış biri ne yapsa nafiledir; o hiçbir şey göremez, sadece karanlığı çoğalır.”

Felaketin eşiğinden süzülen kitabın satırları heybetli cümleler barındırıyor. Ve insan okuduklarıyla birlikte duygu seline yenik düşerken bu cümlede yer alan derin anlam kelime kelime işleniyor zihnine. Vicdanın noksan sesi alaycı bir kahkaha eşliğinde yükselirken büyük bir kaybın acısı yüreğine oturmuş gibi hissediyor.

Asıl sitemi satırlara değil, bu zamana kadar doğru bildiklerine, gurur kaynağı olan ama sözlerle sınırlı kalan dinine.

Belki de, kendini adadığı fakat şartlarının çoğunu bilmeyip, yasaklarından habersiz olduğu dini bu kitapla tanışana kadar hep bu haldeydi.

Gün, bugün olunca; sözde müslüman olduğunu savunan kimse habersiz olduğu bu kitabın sayfalarında gezindi teker teker. Ara sıra denk geldiği cümleleri anlamayıp, bir kez hatta defalarca tekrar okudu. Çünkü bu zamana kadar kendini müslüman sanan kişi, bir müslüman olmanın ne demek olduğunu tam da şuan anlıyordu.

Hatalarını bir tokat gibi suratına vuran yazar, okuyucusunu bilinçlendirmeyi amaçlarken değiştiriyor da. Kitap kişiyi hapsine alırken birer altın niteliğinde olan öğütler önce bakışları, sonra usulca görme yeteneğini istila ediyor.

Tam da, yukarı da bahsetmiş olduğumuz, bakmak ve görmek arasında ki fark gibi.

Hatta şuan bile gözlerin okumakta olduğun kağıdın üzerinde dolaşırken sadece bakmak için mi yoksa görmek için mi devam ediyorsun?

İşte din de; bakmaktan çok görmek, duymaktan çok işitmek, dokunmaktan çok hissetmek gerektirir. Eğer sen bulunduğun noktada insanlara ‘Ben Müslümanım,’ diyebiliyorsan ağzından çıkan bu cümlelerinde hakkını vermek, hala başından dert eksik olmayan müslüman kardeşlerin, tüm islam alemi için çabalamak zorundasın.

Sevgili yazarında dediği gibi; “İslam, Müslümanlara bir emanettir.”

Emanet; güzel davranmayı, sana sunulan doğruyu yanlışı, iyiyi kötüyü bir birinden ayırt etmeyi ve yaşamını ona göre şekillendirmeyi gerektirir. Eğer hala bazı şeylerin farkında değil ve karanlıklar içindeysek, kendimi, kendini, kendimizi bu kitapta bulabileceğimize inanıyorum. Emanet gözüyle bakılana, en güzel şekilde karşılık verelim.

Sadece okumak değil, anlamak için açın sayfaları, sindire sindire, hatalarınızla yüzleşe yüzleşe okuyun, okutun.

Eksik olan yanımız tamamlansın, müslümanca yaşayalım diye bazı şeylerin farkına varmaktan çekinmeyin.

Biz ki, dini dine göre yaşamadıkça hep yarım bir insan olarak kalacağız

_

Yazılmış olan kompozisyon  Rasim Özdenören tarafından
yazılmış Müslümanca Yaşamak adlı kitap okunduktan sonra yazılmıştır.One thought on “YARIM İNSAN

  • 7 Haziran 2018 tarihinde, saat 14:08
    Permalink

    Tebrik ederim her zamanki gibi resim gibi bir tasvir, akıcı bir dil, zekice bir tespit diğer yazılarını da sabırsızlıkla bekliyorum.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir