Merve’ce Türkiye’de Eğitim Ve Sorunları

Eğitim ile ilgili bir şeyler deyince benim aklıma direkt olarak Türkiye’deki eğitim ve sorunları geliyor. Yaklaşık 2-3 ay önce de bu konuda araştırma yapmıştım, az çok bilgim var.

Türkiye’deki eğitim 12 yıl, 4 yıl ilkokul, 4 yıl ortaokul vs diye boş cümleler kurmayacağım. Zaten bu konuda içinde bulunduğumuzdan oldukça bilgiliyiz. Ben direkt olarak sorunlara geçmek istiyorum.

İlk olarak , ders saatlerinin fazlalığı ve müfredatın ağırlığı. Günde sekiz, haftada kırk saat insanı yoran bir tempoya sokuyor ister istemez . Öğrenciler, yani bizler, genelde altıncı saatten sonra nakavt oluyoruz. Odaklanma sıkıntısı, uyku, yorgunluk vs çöküyor üzerimize. Hele bir de tüm gün sayısal ya da sözel ağırlıklı dersler varsa, vay halimize! Bu elbette güzel sonuçlar doğurmuyor, düşük yazılı ve sözlü notları olarak geri dönüyor.

                         

Yılda yaklaşık olarak, tatiller çıkarılırsa, 24 hafta okula gidiyoruz ve haftada 40 saat ders işlediğimizi var sayarsak bir yılda toplam 960 saat ders işliyoruz. Bu 960 saat oldukça büyük bir sayı gibi görünüyor öyle de ama buna rağmen o büyük yapıya sığdırılamayan, öğrenci bilgisayarmışçasına her şeyi hafızasına alması beklenen devasa bir müfredat var. Güzel (!) müfredatımız.

Bunların yanı sıra bir başka sıkıntı da seçmeli dersler. Sadece adı seçmeli, öğrenciye soran yok.  hatırlıyorum, yılın başında kağıtlar bize dağıtıldığı zaman seçmemiz gereken dersler söylenmişti, galiba eldeki öğretmenlerin branş uygunluğuna yönelik bir çalışma lakin, benim ilgim dahilinde değil de idarenin istekleri doğrultusunda ne gibi bir verim bekleniyor anlamış değilim.

İlgi vs demişken, ÖSYM’nin acımasızlığından develi lisesi öğrencisi olarak bahsetmek istiyorum. Kocaa dört yılı bir-iki sınava sığdırıp başarısız olan öğrenciyi güzel bir üniversiteye sığdıramayan güzel(!) ÖSYM. 4 yıl boyunca öğrenciyi sınıf- dershane- kurs sıralarında çürüten, denemelerde düşük net yapınca öğrenciyi geri zekalı sayan, stresten kafa koparacak raddeye getiren ve gerçekten de kafayı koparttıran güzel (!) ÖSYM. Aile baskısının sıkıntısı, çevreden gelecek tepkilere duyulan endişe ve en sonunda kaybolan binlerce can.

Daha çok şey var bu konu hakkında konuşulacak ancak ister bir ister bin şey yazayım şuraya, asıl sorunun yazdığımın değil, Türkiye’de bir eğitim sisteminin taşıyabileceğimizden daha fazla yük yüklemiş olduğu gayet açık.Buna nazaran develi lisesi kültürü içerisinde kendi potansiyelimi , hedeflerimi her şeye rağmen gerçekleştireceğim…

*Ne kadar uzunlukta oldu bilmiyorum ama karaladım işte bir şeyler. Kısa olduysa üzgünüm…

– Merve KALKANLI
10-C

One thought on “Merve’ce Türkiye’de Eğitim Ve Sorunları

  • 8 Haziran 2017 tarihinde, saat 15:29
    Permalink

    Merve sana tamamen katılıyorum ve nasıl düzeleceğine dair yazılarını da bekliyorum… Dilin akıcı Aferin, tebrik ederim.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir