Toplumsal güven ve Kuran

İslam toplumunu bir arada tutan onu yönlendiren en önemli şey güvendir güven nedir? Güven huzurlu hissetmektir, korkmamak çekinmemektir.

Bu yüzden bazı insanlar, güven toplumumuzu bozmak için din aracılığıyla bize saldırırlar, görünüşte bize din öğreten, doğruyu gösteren kişilerdir. Gerçekte içlerinde dine ve Müslümanlara karşı saklanmış bir kin vardır, ama onlar toplumun güvenini yıkmaya çalışıp başaramayanlardan oldular. Tıpkı iki yüzlü münafıklar gibi ,onlarda dışlarından inanmış gibi gözükürler, ama içlerinden inandıklarını inkar ederler yüce Allah Kur’anı Kerim’de münafıklar için’’ İnsanların öyleleri de vardır ki inanmadıkları halde Allah’a ve ahiret gününe inandık derler onlar Allah ve müminleri aldattıklarını zannederler Halbuki sırf kendilerini aldatırlar da fark etmezler.’’ der Müslüman bunun için güvenilir olmalı, doğru söylemelidir.Zaten Müslüman Kelimesi doğru, haktan ayrılmayan, güven duyulan anlamındadır.Hadisi şerif de geçtiği üzere Müslüman elinden ve dilinden diğer Müslümanların güvende olduğu kimsedir ,Müslümanların birbirleri için kullandıkları kelimenin ‘’Selam’’ olmasının nedeni budur, selam benden sana hiçbir canlıya zarar gelmez anlamındadır. Müslümanları, toplumu bir arada tutandır güven, bir kalp gibidir.Kırılan kalbi tamir etmek ne kadar zorsa, kaybedilen güveni kazanmak da o kadar zordur. Müslümanlar arasındaki güven bağı sürekli artmalı ve bağlanmalıdır, güvenin olmadığı bir ortamda huzur olmaz, hırsızlık olur, kul hakkı olur İnsanların birbirine olan güveni çok önemlidir güven insanları birbirine bağlayan bir bağdır tıpkı bir tesbihin ipleri gibi tesbihin ipi koptuğu o zaman boncukları ayrılır güvende böyledir işte, birlikte bir anlamı vardır ayrı ayrı boncuk halinde değil ,önemli olan budur ya koptuğu halde yeniden bir araya gelmek ve tesbihi oluşturmak güven budur işte, hiçbir şekilde yılmamaktır ,müşriklerin arasında dahi iman etmiş kişidir güven, iman her türlü korkunun gitmesi ve huzur bulunmasıdır

Iman bir güvenlik kalkanıdır, Kuranı Kerim’de’’ Ey iman edenler hepiniz topluca barış ve güvenliğe İslam’a girip şeytanın adımlarını izlemeyin, Çünkü o size apaçık bir düşmandır.’’ Kuranı Kerimi okuyup anlamak insanların kendini güvende hissetmesini sağlar, Kur’an’da bizim için alınacak birçok ders vardır ,bunun için Kur’an okumalı ve ondan ders alınmalıdır, çünkü Kur’an her zamana uyacak ve hiç eskimeyecektir.

 

Ayça Dila ASLAN 10/C

One thought on “Toplumsal güven ve Kuran

  • 14 Nisan 2017 tarihinde, saat 16:15
    Permalink

    Kutlu doğum haftası içerisinde manevi hassasiyetimize uygun güzel bir konu tespiti ve akıcı bir dille yazmışsın tebrik ederim, diğer yazılarını da bekliyorum.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir